DOLAR 8,7540
EURO 10,3892
ALTIN 496,61
BIST 1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bolu 25°C
Gök Gürültülü
Bolu
25°C
Gök Gürültülü
Paz 26°C
Pts 24°C
Sal 24°C
Çar 26°C

İŞTE İLÇE MERKEZİ’NDEN GEÇEN GEREDE FAY HATTI

İŞTE İLÇE MERKEZİ’NDEN GEÇEN GEREDE FAY HATTI
06.11.2020
1.338
A+
A-

İzmir’de yaşanan ve 114 kişinin ölümü ile sonuçlanan 6.6’lık depremin ardından deprem konusu ülke gündemine geldi. Fay Hattı’nın geçtiği Bolu’nun Gerede ilçesine ilişkin Jeoloji Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilcisi Atilla Yılmaz,gazetemize dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

FAY HATTI BOLU’YU BOYLU BOYUNA KESİYOR

Örnek Resim

“Bolu İli, Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ) üzerine kurulmuştur” diyen Yılmaz, ” KAFZ Bolu’yu Doğu-Batı ekseninde boylu boyunca kesmektedir. 1 Şubat 1944’te 7.6 büyüklüğünde Gerede depremi, 26 Mayıs 1957’de 7.1 büyüklüğünde Abant depremi, 12 Kasım 1999’da 7.2 büyüklüğünde Kaynaşlı depremi ile son 75 yılda Bolu 3 büyük deprem ile sarsıldı çok sayıda yurttaş hayatını kaybetti, yaralandı veya büyük maddi kayıp yaşadı.” dedi.

KAMU BİNALARI FAY HATTI ÜZERİNDE BULUNUYOR
Atilla Yılmaz, “KAFZ, Bolu’nun Gerede İlçesi’ni Doğu-Batı aksında kesmekte ve kent merkezinde yerleşim yerlerinden geçmektedir.Önceki yıllarda Gerede kent merkezinden geçen Fay hattı tespit edilip, imar planına işlendi. Ancak bu çalışmanın devamında kentsel dönüşüm yapılamadı. Halen Fay hattının üzerinde bulunan birçok konut, işyeri, okul, hastane ve kamu binaları aktif olarak kullanılmaktadır.Kentsel dönüşümün gerçekleştirilmemesi Gerede’de yaşayan yurttaşlarımızın olası bir deprem durumunda can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadır.İvedilikle tespit edilen binaların yıkılarak bu alanın en az 25 metrelik bant şeklinde yeşil alan yapılması ve yapılaşmanın tamamen ortadan kaldırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İVEDİLİKLE YAPILMALI

“Aslında Gerede İlçemiz Kuzey Anadolu Fayının tespit çalışmasının yapılması sebebiyle şanslı, fayın geçtiği bölgeler biliniyor”diyen Başkan Yılmaz, “Bürokratların ve yerel yönetimin kentsel dönüşümü tamamlayıp, faya uzak ve daha sağlam zeminli bölgede toplu konutlar yapıp fay hattı üzerinde yaşayan yurttaşlarımızın bu konutlara taşınması sağlanmalıdır.Sadece sorun fay hattının üzerinde çizgisel olarak belirlenen alanın imara kapatılması değil, Zemin ve temel etütlerinin Yapı ruhsatı kesen kurumlar tarafından ve yapı denetim firmalarınca denetlenmemesidir.Gerede İlçemizde Yapı ruhsatını kesmeye yetkili 4 kurum var bunlar;Gerede Belediyesi, Gerede Organize sanayi bölgesi, Gerede Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Bolu İl Özel idaresi’dir.
Ancak bu kurumlarda Bolu İl Özel idaresi hariç diğer kurumların hiçbirinde Zemin etütlerini kontrol edecek Jeoloji Mühendisi bulunmamaktadır.Kaldı ki bu konuyla ilgili Danıştay’ın aldığı mahkeme kararı bulunmaktadır.Danıştay’ın geçen sene İmar Yönetmeliği’ne ilişkin aldığı karar hayata geçirilmedi. Karar, yapı denetim firmalarının zemini de denetlemesini öngörüyor. Bu denetimler gerçekleşmediği sürece Türkiye’de maalesef yıkımları yaşayacağız” şeklinde konuştu.

DEPREM AFETİ FELAKETE DÖNÜŞMESİN


Jeoloji Mühendisleri Odası’nın da 26 Haziran 2019 tarihli Danıştay’ın bu kararının hemen ardından, Valiliklere, büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlıkları ile Organize Sanayi Bölge Müdürlüklerine konu ile ilgili bir yazı yazdığını hatırlatan Atilla Yılmaz, “Yazıda, Danıştay kararına istinaden Yapı Denetimi Hakkında Kanun’a tabi yapılarda, kuruluşun ilgili denetçi mimar ve mühendislerince bundan sonra sadece projelerin değil, aynı zamanda zemin ve temel etütlerinin de denetlenerek raporlara uygunluk görüşü vermeleri gerektiği vurgulandı. Jeoloji Mühendisleri Odasının gönderdiği yazının son bölümünde ise, belirtilen hususların yargı kararları çerçevesinde hayata geçirilmesi ile ruhsat veren kurumların sorumluluklarını yerine getirerek, yapı üretim süreçlerinde hem zemin problemlerinden kaynaklanan sorunların önüne geçileceği hem de 1999 Marmara depremlerinde olduğu gibi yaşanan büyük yıkımlar ve can kayıplarının önlenmesinin sağlanacağı Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetimi ifade etti.
Ancak Bakanlık bu kararı yönetmeliğe yansıtmadığı için fiili olarak mahkeme kararı uygulanmıyor.Bolu ve ilçelerimizin yerel yönetimlerinden Jeoloji Mühendisleri Odası olarak Yapı ruhsatı kesen kurumlarda Jeoloji Mühendisi istihdam etmelerini ve Zemin etütlerinin denetlenmesini istiyorum.
Bu konuda Jeoloji Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilciliği olarak yerel yönetimlere her konuda destek vermeye hazırız.Bizim tek temennimiz Deprem afetinin felakete dönüşmesini önlemektir” açıklamalarında bulundu.

Örnek Resim
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.